Novice z Odseka za biokemijo in molekularno biologijo IJS

letnik 1 - št. 1 - april 1997

Dogodki
Kadrovske zadeve
Diplomanti, podiplomci
Predavanja
Èlanki
Raèunalniki
Razpisi
Interni pravilniki in navodila
Arhiv
Prispevki


V Biokemijskih novicah lahko preberete, kaj se dogaja na odseku in ob njem, hkrati pa bi tu morali najti najpomembnejše informacije o razpisih, pravilnikih in podobnem. Èe v Biokemijskih novicah èesa potrebnega ni, mi povejte; mogoèe lahko dodamo. Napišite kaj tudi sami!


DOGODKI

V ponedeljek, 24. marca, je Barbka Repiè Lampret rodila hèerko Živo.

V torek, 25. marca, je Igor Križaj na slovesnosti v Cankarjevem domu dobil letošnji Zlati znak Jožefa Stefana. Dobila sta ga še dva druga mlada raziskovalca. Zlati znak Jožefa Stefana podeljujejo za najbolj odmevna doktorska dela, pripravljena v Sloveniji s podroèja naravoslovja, tehnike in medicine. Na slovesnosti v Štihovi dvorani so bili med drugimi visokimi gosti tudi predsednik države, g. Milan Kuèan, predsednik državnega zbora, g. Janez Podobnik, predsednik državnega sveta g. Ivan Kristan, predsednik SAZU prof. dr. France Bernik, minister za znanost in tehnologijo, dr. Lojze Marinèek in rektor ljubljanske univerze prof. dr. Lojze Kralj. V kulturnem programu so nastopili igralec Ivo Ban in Brass Jazz Band, po slovesnosti pa je bila v klubu CD še pogostitev.

V sredo, 26. marca, je v Delovi prilogi Znanje za razvoj v okviru predstavitev dela odsekov na IJS in Stefanovih dnevov izšel èlanek, ki predstavlja pomen tehnologije rekombinantne DNA za baziène in aplikativne raziskave v proteinski biokemiji. Èlanek v glavnem opisuje nekatere dosežke našega odseka v preteklih letih, pri katerih smo uporabili sodobne molekularno-biološke metode. Besedilo je pripravil Marko Dolinar.


KADROVSKE ZADEVE

V prvih dneh marca je odsek zapustila Lili Kastelic. Po doktoratu na FKKT leta 1996 si je našla delo v predstavništvu farmacevtskega podjetja Merck-Sharp & Dohme.

Julijana Zucchiati Godina je z zaèetkom aprila prièela z delom v predstavništvu farmacevtskega podjetja Hoffman-La Roche. Ob novi službi bo dokonèala magistrsko delo, zagovor pa prièakuje enkrat poleti.

Med zadnjimi pridobitvami odseka je Andreja Sekirnik, ki je od 15. 10. 1996 na mestu strokovne sodelavke v imunološki skupini, ki jo vodi Janko Kos. Andreja je diplomirala novembra 1995 na našem odseku pod mentorstvom Metke Renko, po diplomi pa je delala v manjšem zasebnem podjetju. V skupini je nadomestila Branko Svetic, ki je že pred tem odšla na Onkološki inštitut.

Z novembrom je (po odhodu Zvonke Vadnjal v direktorjevo pisarno) na odsek prišla Alenka Dragoviè, ki je na delovnem mestu tajnice že prestala preizkusno dobo in se dobro vkljuèila v delo. Pred tem je delala v tovarni Ilirija kot analitik-planer.

Franc Gubenšek je letos prevzel vodenje katedre za biokemijo na FKKT in se tako tam redno zaposlil, na IJS pa je zaposlen le še dopolnilno.

Tadeja Bevec se je konec decembra redno zaposlila na FKKT, na IJS pa dopolnilno.

Andreja Doberšek je eno leto delala na projektu Vita Turka, po izteku pripravništva pa je marca zaèela delati v skupini, ki jo vodi Dušan Turk. Skrbela bo predvsem za pripravo kristalov.


DIPLOMANTI, PODIPLOMCI

Po treh odobrenih mladih raziskovalcih v letu 1996 (Jerica Rozman, ki bo pod mentorstvom Borisa Turka delala na podroèju encimske kinetike, Nataša Vuèemilo, ki bo pod vodstvom Igorja Križaja prouèevala vezavo fosfolipaz na membranske akceptorje, in Gabi Ivanovski, ki pod mentorstvom Jožeta Pungerèarja pripravlja mutante fosfolipaz) smo na odseku jeseni 1996 sprejeli še tri podiplomce, ki nimajo statusa mladih raziskovalcev.

Nadja Kern dela na projektu, ki ga vodi Jože Brzin. Diplomo je pripravila v preteklem letu pod delovnim mentorstvom Marjetke Kidriè in zdaj nadaljuje s študijem rastlinskih proteaz in inhibitorjev pri stresu.
Aleš Bervar je Zoisov štipendist za podiplomski študij biokemije in molekularne biologije, magistrsko nalogo pa pripravlja v okviru projekta, ki ga vodi Franc Gubenšek.
Tina Zavašnik ima podipomsko štipendijo Slovenske znanstvene fundacije. Njeno magistrsko delo bo priprava monoklonskih protiteles (najverjetneje proti kompleksu gama-verige in katepsina L) in njihova uporaba.

Letošnji razpis za mlade raziskovalce bo izšel predvidoma v zaèetku aprila.

V zadnjem èasu so prišli na odsek naslednji diplomanti:

Maja Kincl, absolventka kemije; delovni mentor Dušan Kordiš
Benjamin Gorinšek, absolvent kemije; delovni mentor Marko Dolinar (Ekspresija propeptida katepsina B v bakteriji E. coli in izolacija rekombinantnega proteina)
Klavdija Žabnikar, absolventka kemije; delovna mentorica Metka Renko
Anita Ritonja, absolventka farmacije; delovna mentorica Metka Renko
Brigita Baèeviè, absolventka kemije; delovni mentor Boris Turk
Tina Logar, absolventka kemije; delovni mentor Boris Turk
Katja Galeša, absolventka kemije; delovni mentor Marko Dolinar (Priprava rekombinantnega èloveškega prokatepsina H z mutacijo v aktivnem mestu)
Alenka Èopiè, absolventka kemije; delovni mentor Jože Pungerèar
Marko Fonoviè, absolvent kemije; delovni mentor Marko Dolinar (Vnos cDNA prokatepsina H v metilotrofno kvasovko Pichia pastoris in poskus ekspresije rekombinantnega proteina)
Barbara Brinjevec, absolventka kemije; delovni mentor Janko Kos

Bližnji zagovori:

Martina Fink (FKKT) Aktivacija èloveškega prokatepsina S v kislem in nevtralnem (delovni mentor Gregor Kopitar) - 8. aprila ob 14 h
Andreja Mehle (Farmac.) Kakrakterizacija nizkomolekularnega fragmenta, dobljenega pri renaturaciji rekombinantnega prokatepsina H (delovni mentor Marko Dolinar) - 25. aprila ob 12 h

Lani je na našem odseku pripravilo diplomske naloge 21 študentov.

Študenti volonterji:

Pri Dušanu Turku obèasno delata Matej Breznik (doktorant pro prof. Peèarju) in Igor Štern, pri Metki Renko pa Mirjana Grujiè.


PREDAVANJA

Odseèni èetrtkovi seminarji v anglešèini, za katere skrbi Roger Pain, se nadaljujejo po vnaprej doloèenem vrstnem redu. Do konca zimsko-spomladanske serije so ostali le še 3 referati, razmišljajte pa že tudi o tem, kaj bi lahko predstavili v naslednji seriji.

V petek, 11. aprila bo v Biološkem središèu predavanje dr. Gianfranca Menestrine iz Trenta (kjer trenutno dela Gregor Anderluh). Govoril bo o vlogi toksinov, ki tvorijo pore v membranah, pri interakciji gostitelj-patogen. Predavanje bo ob 13 h v predavalnici 4.


ÈLANKI

V letošnjem letu je izšlo 8 znanstvenih èlankov, pri katerih so avtorji sodelavci našega odseka. Seznam vseh objavljenih èlankov za leta od 1995-1997 je obešen na oglasni deski in ga bom za tekoèe leto obnavljal na mesec ali dva, dostopen pa je tudi na Internetu (za leta 1995, 1996 in 1997).

Zadnji èlanek, ki še ni v seznamu, je bil objavljen v reviji Protein expression and purification (faktor vpliva 1.497), avtorji pa so Bojana Mozetiè Francky s sodelavci. Èlanek poroèa o pripravi in karakterizaciji rekombinantnega MIFa (faktorja inhibicije makrofagov).


RAÈUNALNIKI

Za dostop do raèunalniškega omrežja uporabljajte svoja uporabniška imena in gesla; splošen dostop je mogoè samo v knjižnici. Po zakljuèku dela na raèunalnikih se ne pozabite izkljuèiti z omrežja. Kadarkoli se prikljuèite s svojim geslom (ne glede na to, s katerega raèunalnika) imate na voljo dostop do diska N:, kamor ne more spravljati datotek nihèe drug razen vas.

Na odseku so v mreži in torej v splošni rabi 4 tiskalniki. Obojestransko tiskanje je možno samo na tiskalniku z oznako HPIIID (v knjižnici ob oknu), barvno tiskanje pa na tiskalniku HP560DJ (soba 406) - tega uporabljajte samo za konène verzije dokumentov, kjer so barve res nujne. V 3. nadstropju je na voljo inkjet tiskalnik Epson Stylus 1000, ki edini omogoèa tiskanje na papir formata A3. Najhitrejši tiskalnik je se vedno stari dobri HPIIP, ki je v knjiznici med racunalnikoma ob steni na desni.

Trenutno ne naèrtujemo veèjih nabav osebnih raèunalnikov. Postopno bomo, èe se bodo kvarili, nadomešèali stare PC486 s Pentiumi, 14-palène zaslone pa s 15-palènimi.

CD-ROMi so vgrajeni le v nekaj raèunalnikov, med njimi so server, raèunalnik v sobi 406 in PC v kleti pri kristalografih. Èeprav CD-ROM ne predstavlja finanèno velike investicije, je z njim opremljeno malo raèunalnikov iz veè razlogov: Software lahko nalagamo preko serverja, veèina aplikacij je dostopna na Internetu, pa tudi baze podatkov so že prerasle format CD-ROMa.


RAZPISI

Razpis za mlade raziskovalce naj bi MZT objavil v teh dneh, za raziskovalne in razvojne projekte pa tudi še v aprilu.

Letos se izteèe financiranje za 3 projekte (vodijo jih Igor Križaj, Dušan Turk in Jože Brzin), zato prièakujem, da bodo vodje pripravili nove projekte za naslednje troletno obdobje.

Oglejte si oglasno desko v 3. nadstropju, kjer so razpisi za štipendije, konference in seminarje. Razpisi za mednarodne projekte visijo na oglasni deski v 4. nadstropju.


INTERNI PRAVILNIKI IN NAVODILA

Razen inštitutskih pravilnikov imamo na odseku dva interna pravilnika, in sicer za delo z radioaktivnimi snovmi. Oba sta na voljo v laboratorijih, kjer te izotope uporabljamo - za delo z jodom v laboratoriju v stavbi hlevèka, za delo z žveplom in fosforjem pa v izotopnem laboratoriju v 4. nadstropju. Po en izvod je na vpogled tudi v odseèni pisarni.

Februarja smo zaèeli z dežurstvi, ki naj bi zagotovili veè reda v skupnih delovnih prostorih, predvsem merilnicah in digestorijih. Èe kje naletite na nered, poklièite dežurnega, ki mora poskrbeti, da so delovne površine èiste in urejene. Seznam je nalepljen na vrata merilnice v 3. nadstropju in na steno stemnice v 4. nadstropju.

V marcu so krožila po odseku navodila za diplomante, mlajše podiplomce in njihove delovne mentorje, ki sem jih pripravil (Marko) zato, da bi tako eni kot drugi vedeli, kakšna so pravila na odseku. Tudi ta navodila so še vedno na vpogled pri tajnici. Pravilom je priložen seznam za zdravje nevarnih snovi, ki jih uporabljamo na odseku. Seznam je na voljo tudi na Internetu in to na naslovu http://bio.ijs.muzej.si/toxlist.htm. Upoštevajte nevarnosti in nosite halje, rokavice in zašèitna oèala.

V navodilih delovnim mentorjem ste lahko prebrali, da naj bi v bodoèe diplomske naloge razpisali. To pomeni, da vsak, ki ima idejo za diplomsko delo (torej nekaj, kar je izvedljivo v 3 mesecih intenzivnega dela in lahko naredi absolvent fakultete s svojim znanjem) izpolni obrazec z najnujnejšimi podatki o diplomskem delu in ga odda vodji projekta ali vodji odseka. Obrazec najdete na odseèni mreži (naslov E:\user\odsek\dform1.doc); tam je tudi izpolnjen primer (dprim1.doc). Obe datoteki sta pripravljeni s programom Word6. (Prosim, ne izpolnjujte formularja na raèunalniku, dokler ga ne preimenujete.) Pripravili bomo katalog diplomskih nalog in novi diplomanti, èe bo po mojem, ne bodo mogli zaèeti z delom na nalogi, ki ne bo razpisana. Mislim, da bomo s tem pridobili pregled nad diplomskimi deli, omogoèili absolventom, da delajo stvari, ki jih (bolj) veselijo in zagotovili, da delajo diplomanti naloge, za katere se toèno ve cilj, kdo je odgovoren za pravilno delo, kdo bo mentor, itd.


ARHIV

Ker je tole prva številka, je arhiv še prazen.


PRISPEVKI

Pošiljajte obvestila o dogodkih, problemih, predloge za izboljšave in ideje na naslov Marko.Dolinar@IJS.SI.


Nazaj na domaèo stran Odseka za biokemijo in molekularno biologijo IJS


Št. 1 - 1, izdana 3. aprila 1997, zadnja vsebinska sprememba 9. aprila 1997