novice - logo
Novice z Odseka za biokemijo in molekularno biologijo IJS
letnik 1, št. 4 - julij 1997

Dogodki
Kadrovske zadeve
Diplomanti, podiplomci
Predavanja, obiski
Èlanki
Raèunalniki
Razpisi, konference
Finanèno stanje
Interni pravilniki in navodila
Arhiv
Prispevki


V Biokemijskih novicah lahko preberete, kaj se dogaja na odseku in ob njem, hkrati pa bi tu morali najti najpomembnejše informacije o razpisih, pravilnikih in podobnem. Èe v Biokemijskih novicah èesa potrebnega ni, mi povejte; mogoèe lahko dodamo. Napišite kaj tudi sami! 


DOGODKI

Naša odbojkarska ekipa je v polfinalu institutskega prvenstva premagala ekipo uprave (Hot lips) s 15:9 in 15:13 ter se tako uvrstila v finale, kjer je igrala proti ekipi Jagoda (v njej igra tudi Brigita). V finalni tekmi, ki je bila 17. junija, naši niso ravno blesteli, saj so prvi set izgubili s 15:7 (po tem, ko so izenaèili na 7:7, niso dosegli nobene toèke veè), drugega pa kar s 15:3. Ekipa Jagode je bila res bolj uigrana in bolje razpoložena, naši pa se niso dobro zbrali kljub (bolj akademsko mirni) navijaški ekipi s transparenti.

Sredi junija so se zaèele priprave za organizacijo 5. simpozija o proteinaznih inhibitorjih in biološki kontroli, ki bo oktobra na Brdu. Veè o tem v rubriki Razpisi.

6. julija je Ana Schweiger rodila sina Matevža.


KADROVSKE ZADEVE

Na odseku nas je skupaj zaposlenih 50, imamo dva (starejša) štipendista (Adrijano in Rogerja) in tri podiplomce, ki opravljajo pri nas praktièni del magisterija.

V poletnih mesecih bomo na odseku gostili nekaj praktikantov. Prva sta zaèela z enomeseèno prakso 16. junija, ostali pa so srednješolci, ki bodo ostali po 2 tedna; zaèeli pa bodo 15. oz. 17. julija in 18. avgusta. 


DIPLOMANTI, PODIPLOMCI

V prejšjih številkah nisem omenjal podiplomca Saše Bavca, ki ob svojem delu v tovarni LEK pod mentorstvom Brigite Lenarèiè pripravlja magisterij s podroèja inhibitorjev cisteinskih proteinaz iz levkocitov.

Odsek je za mlade raziskovalce, ki naj bi magistrska dela opravili na našem odseku in bi jih MZT financiral od oktobra naprej, predlagal:

Valentino Zavašnik Bergant (delovni mentor Janko Kos),
Nadjo Kern (delovna mentorica Marjetka Kidriè),
Katjo Galeša (delovna mentorica Brigita Lenarèiè),
Mirjano Grujiæ (delovna mentorica Metka Renko),
Majo Kincl (delovni mentor Dušan Kordiš) in
Alenko Èopiè (delovni mentor Igor Križaj).

V zadnjem mesecu nismo sprejeli novih diplomantov, za jesen pa sta se doslej napovedali dve absolventki kemije, Tina Lenasi in Mojca Bernot. Obe si želita delati na podroèju proteinske biokemije.

Zanekrat so proste samo tri razpisane teme za diplomske naloge. Ponovno bi rad spomnil, da naj vsak sodelavec odseka, ki ima idejo za diplomsko nalogo, izpolni formular, v katerega naj vpiše najnujnejše podatke o temi, priporoèeni literaturi in tehnikah ter ga odda v. d. vodje odseka ali kateremu od vodij projektov - vodje projektov morajo vsekakor biti obvešèeni o predlogu za dipl. nalogo. Formular je dostopen vsem in ga najdete na odseèni mreži (naslov E:\user\odsek\dform1.doc); tam je tudi izpolnjen primer (dprim1.doc). Obe datoteki sta pripravljeni s programom Word6. (Prosim, ne izpolnjujte formularja na raèunalniku, dokler ga ne preimenujete.)

Zagovori v juniju/juliju:
Peter Purkart je diplomiral na FKKT 18. julija. Drugih podatkov nisem dobil, zato jih ne morem objaviti...

Praktikanti:
(16.6.-15.7.) Toni Petan in Jernej Šribar, študenta 3. letnika kemije.
(15.7.-29.7.) Samo Pirnat, dijak 3. letnika Bežigrajske gimnazije
(17.7.-31.7.) Saška Ivanova, maturantka Bežigrajske gimnazije, ki se bo vpisala na študij mikrobiologije


PREDAVANJA, OBISKI

Odseèni èetrtkovi seminarji v anglešèini, za katere skrbi Roger Pain, so se zakljuèili. Proti koncu zadje serije referatov smo poslali vabila k udeležbi tudi na Inštitut za biokemijo MF, Veterinarsko fakulteto, Inštitut za biologijo in Oddelek za biologijo Biotehniške fakultete in tako bo tudi pri naslednjih serijah predavanj.

16. junija je odsek obiskala brazilska znanstveno-poslovna delegacija. Direktor IJS je podpisal sporazum o trgovinsko-tehniènem in znanstvenem sodelovanju med IJS in brazilskimi partnerji iz države Minas Gerais (16.5 milijonov prebivalcev).

Na odseku se je mudil prof. Findlay Russel z University of Arizona, ZDA. Prof. Russel je pridruženi èlan IJS.

Julija sta bila na odseku v okviru obiska na IJS tudi predstavnika Nemškega ministrstva za izobraževanje, znanost, raziskave in tehnologijo, dr. Irmela Schwartz in dr. Abel. 


ÈLANKI

V zadnjem mesecu in pol je izšlo veliko èlankov, ki so rezultat dela na našem odseku:

Med novimi reprinti na odseku je èlanek Borisa, Vita in Dušana Turka: Structural and functional aspects of papain-like cysteine proteinases and their protein inhibitors. Gre za pregledni èlanek, ki je izšel v reviji Biol. Chem. (bivši Biol. Chem. Hoppe-Seyler; faktor vpliva 1.860). Avtorji, ki so èlanek posvetili profesorju Robertu Huberju ob njegovem 60. rojstnem dnevu, povzemajo doslej objavljene podatke o strukturi in mehanizmu delovanja cisteinskih proteinaz, njihovi fiziološki vlogi in regulaciji aktivnosti, inhibitorjih iz cistatinove naddružine ter mehanizmu interakcije med cistatini in cisteinskimi proteinazami.

Eva Žerovnik, Roman Jerala, Luise Kroon-Žitko, Vito Turk in Karel Lohner pa so avtorji èlanka z naslovom Characterization of the equilibrium intermediates in acid denaturation of human stefin B (Eur. J. Biochem. 245, 364-372; faktor citiranosti 3.451). Stefin B so denaturirali s kislino in proces opazovali s cirkularnim dikroizmom in fluorometrièno. Pri tem so zasledili veè intermediatov; njihovo število je bilo odvisno od koncetracije NaCl med denaturacijo. Intermediate so študirali tudi z NMR in mikrokalorimetrièno doloèili entalpije razvijanja.

Dušan Kordiš in Franc Gubenšek sta v reviji Eur. J. Biochem. (246, 772-779; faktor citiranosti 3.451) objavila èlanek "Bov-B long interspersed repreated DNA (LINE) sequences are present in Vipera ammodytes phospholipase A2 genes and in genomes of Viperidae snakes". Avtorja sta doloèila popolno nukleotidno zaporedje gena za amoditin L, ki ima 5 eksonov in 4 introne. Analiza DNA sekvenc genov za amoditin L in amoditoksin C je pokazala, da sta se razvila z duplikacijo iz istega predhodnika. V 4. intronu je LINE (long interspersed repeated DNA) segment tipa Bov-B, ki je znaèilen za prežvekovalce, drugje pa so ga našli le pri kaèah iz skupine viperid. Pri njih genom vsebuje do 75.000 takih ponovitev. Z evolucijsko analizo sta avtorja ugotovila, da je do transpozicije tega elementa prišlo pred vsega 5 milijoni let.

Izšli so še èlanki Kristine Gruden in sodelavcev o genski družini inhibitorjev cisteinskih proteinaz pri krompirju, Brigite Lenarèiè s sodelavci o ekvistatinu, inhibitorju cisteinskih proteinaz iz morske veternice, in Borisa Turka in švedskih sodelavcev o tem, da oligosaharidna stranska veriga na antitrombinu zmanjšuje afiniteto tega inhibitorja za heparin. Veè o teh èlankih bom napisal v naslednji številki, ki bo predvidoma izšla konec avgusta ali v zaèetku septembra. 


RAÈUNALNIKI

Še vedno velja, da za dostop do raèunalniškega omrežja uporabljajte svoja uporabniška imena in gesla; splošen dostop je mogoè samo v knjižnici. Po zakljuèku dela na raèunalnikih se ne pozabite izkljuèiti z omrežja. Kadarkoli se prikljuèite s svojim geslom (ne glede na to, s katerega raèunalnika) imate na voljo dostop do diska N:, kamor ne more spravljati datotek nihèe drug razen vas.

Raèunalnik 'eva' v knjižnici ni uporaben, ker sem monitor prenesel v sobo 406 na raèunalnik s skenerjem in barvnim tiskalnikom. 17-palèni ekran MAG, ki je bil dotlej na tem raèunalniku, se je namreè pokvaril in je še vedno na servisu. Ob tem, ko se je pokvaril monitor, pa je prišlo še do zbrisanja nekaterih datotek na raèunalniku 'tea', tako da je bil potrebno ponovno naložiti operacijski sistem. Še vedno vse napake niso odpravljene, saj se na barvni tiskalnik še ne da tiskati po omrežju.

Odseèni server je dobil izboljšano verzijo operacijskega sistema. Pri tem je prišlo do nekaterih težav pri tiskanju preko omrežja, ki pa jih bomo, upam, uspeli razrešiti.


RAZPISI

Razpisi za mednarodne projekte prihajajo skoraj vsak mesec in visijo najprej nekaj dni na oglasni deski v 4. nadstropju, kasneje pa jih veèino premestimo v 3. nadstropje, kjer naj bi bila oglasna deska rezervirana za obvestila o kongresih, mednarodnem sodelovanju in štipendijah.

Kot ste morda že opazili, bosta letos v oktobru dve konferenci, ki sta zanimive za naš odsek. Od 1. do 4. oktobra bo na Otoècu 2. sestanek Slovenskega biokemijskega društva z mednarodno udeležbo. O udeležbi se pogovorite z vodjem projekta, na katerem delate. Že 4. 10. (zveèer) pa se zaène 4-dnevni simpozij o proteinaznih inhibitorjih in biološki kontroli, tako imenovani Vth Brdo Symposium. Organizatorji so letos Hans Fritz, Bonnie Sloane in Vito Turk, v lokalnem organizacijskem odboru pa so Marko Dolinar, Tamara Lah, Boris Turk in Brigita Lenarèiè. En dan simpozija naj bi bil posveèen izkljuèno cisteinskim proteinazam in inhibitorjem, ostali dnevi pa ostalim fiziološkim, strukturnim, kliniènim in ostalim aspektom proteinaz in inhibitorjev.  


FINANÈNO STANJE
 

Odsek ima precejšnjo izgubo, kljub minimalnim investicijam.

Glavni strošek poslovanja odseka preedstavljajo plaèe, kar jasno kaže na to, kako podcenjena je vrednost raziskovalne ure, ki nam jo plaèuje MZT, po drugi strani pa tudi zasedenost odseka s projekti MZT ni polna.

Za informacijo navajam nekaj podatkov o cenah popravil v zadnjem èasu:

Popravilo Sorvallovih centrifug v maju je stalo nekaj nad 500.000 SIT. Pri eni so zamenjali ležaje, kar je stalo 180.000 SIT, pri drugi pa stator in ležaje (320.000 SIT).
Za popravila fotokopirnega stroja in menjave tonerja smo v preteklem letu plaèali okrog 300.000 SIT. Popravilo fermentorja je stalo približno 120.000 SIT. Ponovno se je pokvalil hladilni element pri vakumskem sušilniku (spidvaku) na hodniku v 4. nadstropju. Zadnje popravilo, pri katerem so zamenjali enega od dveh kompresorjev, je stalo 105.790 SIT. Pregled ene nastavljive Gilsonove pipete stane 1.500 SIT, kalibriranje pa še dodatnih 4.200 SIT.
Aparature so stare in se kvarijo, verjetno pa bi jim lahko življensko dobo podaljšali, èe bi z njimi lepše ravnali. Da bi jih lahko kmalu zamenjali, pri sedanjem finanènem stanju ni prav verjetno.

Ko smo ravno pri cenah; 1 mCi (35S)dCTP stane 158.000 SIT; zadošèati bi moral za 150 reakcij, kar pomeni, da samo izotop za eno sekvenèno reakcijo stane 1.000 SIT.

Kot že veste, od sredine februarja vsa naroèila, ki gredo z odseka, evidentiramo raèunalniško. Odseèna tajnica, gospa Alenka, vpiše vse, kar naroèate, v tabelo skupaj z vašim imenom in kontom, s katerega bo naroèeno blago plaèano. S tem bodo vodje projektov dobili boljši vpogled v naroèila, ki se plaèujejo z njihovega projekta. Veliko drobnih stvari, ki jih rabijo raziskovalci z veè projektov, bremenijo enotni odseèni konto (1188). Ti stroški se ob obraèunu delijo proporcionalno glede na število ur, ki jih ima posamezen projekt na odseku. Vse, kar pa gre za rabo na samo enem projektu, pa bremeni konte teh nalog. Naloge za nabavo razen mene podpiše v tem primeru tudi nosilec naloge (za nalogo prof. Vita Turka pa Boris Turk). Jeseni bomo poèasi prešli na kupovanje veèine dražjih kemikalij po kontih posameznih projektov.

Od julija naprej velja loèevanje stroškov tudi pri institutskem fotografu; ko mu predate material za fotografiranje, mu morate povedati tudi, na katerem projektu delate, da bo lahko obremenil konto projekta. Pri prvem naroèilu s posameznega projekta morate s seboj prinesti tudi podpisano naroèilnico za delo (dobite jo pri tajnici). Naroèilnici za projektni skupini prof. Turka in Jožeta Brzina sta že izdani, zato jih sodelavci s teh dveh projektov ne nosite ponovno. Slike za diplomske naloge naj pripravi fotograf le v primeru, da jih boste kasneje lahko vkljuèili v èlanek, sicer pa jih fotokopirajte, posnemite na polaroiodni film ali poskenirajte ter natisnite. Ena slika iz negativa stane na IJS 400 SIT, ne glede na to, ali naroèite eno ali veè poveèav. En diapozitiv pa stane 1.000 SIT, kar je izredno drago, saj nas na odseku, èe diapozitiv pripravimo sami, stane vsega 85 SIT (pod pogojem, da poslikamo ves film naenkrat). Raèun za institutskega fotografa bo za prvega pol leta znašal približno 320.000 SIT (lani celo leto 723.300 SIT, predlani 1.227.700 SIT), kar pomeni, da stroški sicer upadajo, so pa še vedno zelo visoki. Vsaj pri pripravi diapozitivov pa bi lahko še veliko prihranili, saj jih znamo sami pripraviti skoraj tako dobro, kot profesionalni fotograf. 


INTERNI PRAVILNIKI IN NAVODILA

Razen inštitutskih pravilnikov imamo na odseku dva interna pravilnika, in sicer za delo z radioaktivnimi snovmi. Oba sta na voljo v laboratorijih, kjer te izotope uporabljamo - za delo z jodom v laboratoriju v stavbi hlevèka, za delo z žveplom in fosforjem pa v izotopnem laboratoriju v 4. nadstropju. Po en izvod je na vpogled tudi v odseèni pisarni.

Februarja smo zaèeli z dežurstvi, ki naj bi zagotovili veè reda v skupnih delovnih prostorih, predvsem merilnicah in digestorijih. Èe kje naletite na nered, poklièite dežurnega, ki mora poskrbeti, da so delovne površine èiste in urejene. Seznam je nalepljen na vrata merilnice v 3. nadstropju in na steno temnice v 4. nadstropju.


ARHIV

Seznam za zdravje nevarnih snovi, ki jih uporabljamo na odseku.
O prijavi diplomskih nalog (delovni mentorji).
Seznam vseh objavljenih èlankov z našega odseka za leta 1995, 1996 in 1997.

Prejšnje številke Novic:
1. številka (april '97)
2. številka (maj '97)
3. številka (junij '97)


PRISPEVKI

Pošiljajte obvestila o dogodkih, problemih, predloge za izboljšave in ideje na naslov Marko.Dolinar@IJS.SI. Hvala vsem, ki ste mi doslej pisali in sporoèali popravke in predloge.


Nazaj na domaèo stran Odseka za biokemijo in molekularno biologijo IJS 


Št. 1 - 4, izdana 18. julija 1997, zadnja sprememba 5. decembra 1997